KOGE | Cestovanie s geografmi
Menu

Anton Fogaš


O nás / Náš tím / Anton Fogaš

Anton Fogaš sa narodil v Prešove v roku 1968. Po skončení gymnaziálnych štúdií v metropole rázovitého Šariša smerovali jeho kroky do Bratislavy, kde sa úspešne vysporiadal s nástrahami štúdia geografie a kartografie na Univerzite Komenského. Pracoval v odborných organizáciách špecializujúcich sa na ochranu prírody a krajiny v rôznych mestách Slovenska (Bratislava, Trnava, Košice, Prešov) a pomáhal okrem iného aj ohrozeným druhom živočíchov prežiť eminentný záujem nepoctivých zberateľov o ich trofeje. Po niekoľkých rokoch strávených v súkromnom sektore, kde nadobudol praktické skúsenosti z businessu, nastúpil na Ústav geografie PF UPJŠ v Košiciach, kde pôsobil ako asistent takmer desať rokov. V roku 2010 úspešne absolvoval záverečnú obhajobu PhD v Bratislave s témou týkajúcou sa jeho obľúbeného Blízkeho východu. V súčasnosti pôsobí ako odborný asistent na Katedre geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU v Prešove. Tu prednáša regionálnu geografiu Ázie, Ameriky, Afriky, Austrálie a Oceánie, humánnu geografiu a geografiu kultúr a civilizácií. Vo svojej odbornej činnosti sa zameriava na regióny Blízkeho a Stredného východu, juhovýchodnej a východnej Ázie, Latinskej Ameriky a severovýchodnej Európy. Zároveň je tvorcom a lektorom novoakreditovaného vzdelávacieho programu Sprievodca cestovného ruchu.

Anton Fogaš cestuje od svojich šiestich rokov. Odvtedy navštívil cca. 40 krajín Ázie, Afriky, Ameriky a Európy. Cesty si organizačne pripravuje sám a putuje s malým kolektívom priateľov takmer vždy na vlastnú päsť (Egypt 1999, India 2002, Východná Anatólia 2003, Patagónia 2004, Južná Arábia – Jemen a Omán 2006, Mexiko a Guatemala 2008, Filipíny 2012). Cestovanie po svetových regiónoch spája zároveň so štúdiom reálií navštívených krajín, čo následne aplikuje na svojich prednáškach pre študentov, keďže neuznáva učenie od stola, tobôž vo vednej disciplíne akou je geografia. Túto filozofiu sa snaží vštepiť aj mladej generácii, keďže už roky organizuje študentské zahraničné expedície po Európe (Ukrajina, Rusko, Srbsko, Macedónsko, Pobaltie, Škandinávia, Turecko). K jeho cestovateľským plánom patrí prechod Transsibírskou magistrálou, Hodvábnou cestou, Saharou a Amazóniou. Z krajín, kde jeho noha ešte nevstúpila to sú najmä Irán, Čína, Madagaskar a Kolumbia, ale ako pre pravého geografa a cestovateľa sa žiadna ponuka neodmieta a každá krajina sveta je tu preto, aby sme do nej nazreli a pokochali sa ňou.

Zo svojich ciest publikuje reportáže v periodikách, spolupracuje s médiami, múzeami, školami a inými inštitúciami. Zorganizoval niekoľko autorských výstav svojich fotografií z ciest po Ázii, Afrike a Latinskej Amerike, na ktorých zachytil lokality v Indii, Sýrii, Turecku, Jemene, Ománe, Egypte, Čile, Mexiku a Guatemale.v0.2 © Všetky práva vyhradené. Programoval a dizajnoval Adam Šánta, adam.santa@koge.sk, Erik Řehulka, erik.rehulka@koge.sk, 2019
Obsah © KOGE - cestovanie s geografmi, Mostová 31, Ružomberok, 2016