KOGE | Cestovanie s geografmi
Menu

Jakub Bernadič


O nás / Náš tím / Jakub Bernadič
Jakub Bernadič
jakub.bernadic@koge.sk
+44 7864 788 727

V roku 2007 som po prvý raz navštívil Škótsko a uchvátilo ma natoľko, že som sem po skončení štúdia zo Slovenska presťahoval. Počas vysokoškolských rokov som sa ako jaskyniar zúčastnil viacerých expedícii na západný Balkán. Mal som tak unikátnu príležitosť spoznať tieto krajiny nielen z ich povrchu, ale objavoval som i to, čo je pod ním. K expedíciám patrí aj možnosť rozprávať sa s miestnymi a získať tak informácie o ich krajine z prvej ruky. A veruže takýto rozhovor sa nezaobíde bez dobrého jedla a pitia.

Na Škótsku mám rád to, čo je pre mnohých paradoxné; obľubujem jeho počasie. Nikdy tu nie je horúco a v mestách na pobreží nemrzne ani v zime. To dovoľuje milovníkom cyklistiky spoznávať jeho cesty po celý rok. Rovnako ma fascinujú aj miestne hory. Nie sú také vysoké ako na Slovensku, ale vyzerajú majestátnejšie, pretože vystupujú priamo z mora. Rovnako ku skvelému dojmu patrí aj hmla. Zahaľuje vrcholce hôr, prevaľuje sa po vresoviskách a zakrýva ruiny hradov. To necháva úplne voľný priechod fantázii.

Skvelé sú aj škótske tradície, a že to nie sú len kilt a kvílivý zvuk gájd, či silný prízvuk, ale aj typické vlastenectvo. Ich zápal pre národnú vec im nebráni nemať problém prijať medzi seba cudzincov. Pri pinte pivka, alebo poháriku whisky sú všetci priatelia.

Snívam o tom, že navštívim Kaukaz, Pobaltie a pozriem sa aj na Island a sever Nórska.v0.2 © Všetky práva vyhradené. Programoval a dizajnoval Adam Šánta, adam.santa@koge.sk, Erik Řehulka, erik.rehulka@koge.sk, 2019
Obsah © KOGE - cestovanie s geografmi, Mostová 31, Ružomberok, 2016