KOGE | Cestovanie s geografmi
Menu

3 dôvody, prečo ísť na Island  

Terézia Sabóova, dňa 21. 08. 2016


3

Milí čitatelia, tieto tri body plynú z mojich skúseností a teda sú to moje názory. Je mi jasné, že ľudia, ktorí milujú teplo nemajú potrebu navštevovať studené krajiny. Preto berte tento článok ako niečo, prečo som si Island zamilovala ja a možno vám niektorá z tých vecí učaruje a tiež sem budete chcieť prísť. Ak budete mať akékoľvek otázky ohľadom cestovania na Island, ubytovania, stravy a všetkého okolo toho, neváhajte a napíšte mi do komentáru. Vždy rada pomôžem. Ale teraz už prejdime k tomu, prečo sa možno aj vy zamilujete do Islandu.

380206_article_photo_eoSKbCM0_900x

Príroda je čarovná, nedotknutá, dych berúca a ohromná. Prívlastkov by som našla ešte veľa, no ani jeden z nich nepopíše islandskú prírodu takú, aká naozaj je. Mám slabosť pre severské krajiny, no to čo uvidíte na Islande, neuvidíte nikde na Zemi. Obrovské hory, ľadovce, lávové polia, nekonečné pláne a vodopády. Iceland síce znamená krajina ľadu, no v lete tento ostrov ožije všetkými farbami. Doslova 50 odtieňov zelenej. Okolo ostrova vedie jediná „diaľnica“, z ktorej sa môžete dostať do všetkých dediniek, miest a rôznych nádherných zákutí. Neočakávajte však žiadnu štvorprúdovku. Najvhodnejšie je, si požičať 4×4 auto, pre vlastnú bezpečnosť a možnosť nahliadnuť aj do vnútrozemia krajiny, kde nie je žiadna asfaltová cesta. Každý kúsok tejto cesty vám vyrazí dych. Najkrajšie na islandskej prírode je jej nedotknutosť a akási surovosť. Možno vo vás vyvolá pocit samoty a vy si uvedomíte aký ste maličký a akú má príroda obrovskú silu, keď vytvorila a zachovala niečo také úžasné.

33

Ľudia a ich mentalita je tak odlišná od tej našej európskej. Z každého jedného Islanďana vyžaruje pokoj a pokora. Sú hrdí na svoju krajinu a z celého srdca ju milujú. Islanďania si chránia svoju slobodu, keďže boli dlhé roky pod nadvládou Dánska. Hovoria rečou, ktorou hovorili starí Vikingovia a tak si všetky ságy a legendy vedia prečítať v pôvodnom znení. Sú to umelci. Spievajú, kreslia, hrajú na hudobný nástroj a píšu. Práve preto sa do tejto krajiny zamiloval aj Juraj Kušnierik, ktorý o islandskej hudbe napísal krásnu knihu (Hudba ostrova, 2011). Na Islande sa nikto nikam neponáhľa, všetko má svoj čas. Po ostrove nájdete roztrúsené menšie i väčšie farmy, ktoré sa nachádzajú aj niekoľko desiatok kilometrov od väčších miest a možno sa pýtate, že ako zvládajú takú samotu, no oni sú na to zvyknutí. Vychutnávajú si ju. Počas dlhých letných dní a dokonca aj nekončiacich zimných nocí, kedy sa na oblohe zjavuje aurora borealis. Na Islande ľudia nepoznajú vykanie. Jednoducho sa volajú krstnými menami, bez ohľadu na vek, či postavenie. Veľmi dôležitým miestom pre Islanďanov sú kúpaliská/plavárne. Pred vstupom do bazéna sa však musíte dôkladne umyť, ale bez plaviek. Piktogramy v sprche vás upozornia na všetky miesta na vašom tele, ktoré by ste si mali namydliť a poriadne umyť pred tým, ako si oblečiete plavky a vojdete do vody. Ja viem že sa hanbíte, no Islanďania vnímajú nahotu ako dôkaz toho, že sme si všetci rovní. V horúcich bazénoch nikoho nezaujíma či je oproti vám sediaci pán smetiar, alebo dôležitý politik. Jednoducho sa s ním rozprávate o počasí, ekonomike a dovolenke, ako keby ste boli starí známi. Je to pre nich prirodzenejšie, ako sa rozprávať niekde v bare, pretože vtedy vidíte, že politik má na sebe sako a smetiar len vyšúchané džínsy. No tu sú obaja v obyčajných plavkách. Nie je to úžasné? Na Slovensku ľudia hľadia ešte aj na to, či máte vhodné plavky na vašu postavu, či vôbec máte vhodnú postavu na to, aby ste sa ukázali na kúpalisku. Tu to nezaujíma absolútne nikoho.

5

Ticho je všemohúce. Naozaj tu nájdete svätý pokoj. Práve tu, v tomto tichu, si nájdete čas na veci, ktoré ste doma odkladali. Môžete tu čítať, písať, štrikovať, robiť čokoľvek, čo vás napĺňa. Pretože ste na Islande a na tomto ostrove nikto nepozná zhon, na všetko máte kopu času. Celý svoj život. Tu zabudnete na starosti, ktoré vás čakajú doma. A v tom tichu s dozviete o sebe veci, ktoré ste netušili. A hlavne, budete tu šťastní.

Tento post bol pôvodne zverejnený na stránke: terezitablog.sk/3-dovody-preco-ist-na-island/v0.2 © Všetky práva vyhradené. Programoval a dizajnoval Adam Šánta, adam.santa@koge.sk, Erik Řehulka, erik.rehulka@koge.sk, 2019
Obsah © KOGE - cestovanie s geografmi, Mostová 31, Ružomberok, 2016