KOGE | Cestovanie s geografmi
Menu

Islandofília  

Terézia Sabóova, dňa 27. 09. 2016


Islandofília

Bola som s kamarátom na káve, keď mi rozpovedal tento bizarný príbeh z matriky, po ktorom som sa rozhodla, že už viac nechcem mať slovenskú národnosť.

Kamarátova mamina sa volá Carmen, no keďže ju tak pomenovali v dobách dávno minulých, keď bol problém zapísať do matriky divne znejúce zahraničné meno, ju na matrike zapísali ako Karmen (brutálne to poslovenčili). Keďže sme teraz v dobe, kedy je Gucci bežné meno, sa Karmen rozhodla, že už viac nechce mať toto divne poslovenčené meno a zašla na matriku s tým, že by si ho chcela zmeniť na Carmen. Keby ste náhodou nevedeli, tak na zmenu mena musíte mať zmysluplný dôvod, na základe ktorého vám žiadosť o zmenu mena schvália. Karmen však tento dôvod nemala a tak sa teta z matriky rozhodla, že do žiadosti napíše, že zmena mena je na základe španielskej národnosti (samozrejme, že teraz už Carmen nemá žiadnych španielskych predkov, ani španielsku národnosť, ale tento dôvod sa považuje za zmysluplný).

FAKT: Národnosť znamená príslušnosť ku nejakej etnickej skupine, ktorej členovia majú spoločnú kultúru a jazyk. Na rozdiel od toho je štátna príslušnosť právny vzťah medzi štátom a občanom. Na planéte žije asi miliarda ľudí, ktorá nepatrí k väčšinovému národu v štáte, v ktorom žije.

Čo z toho vyplýva? Že ak milujete nejakú krajinu tak, ako ja Island. Ste stotožnený s jej kultúrou, jej zvykmi a zaujímate sa o túto krajinu, môžete s hrdosťou povedať, že vaša národnosť je …………(doplň vlastnú krajinu, v mojom prípade Islandská).

Ale to bol len taký úvod do toho čo som vám v skutočnosti chcela povedať týmto článkom. Keďže som jemne posadnutá Islandom (no dobre, tak trochu viac) na facebooku sledujem všetko čo sa týka Islandu. Práve preto som vytvorila záujmovú skupinu ISLANDOFILI, na ktorej nájdete všetky zaujímavosti z Islandu.

Ak poznáte ďalšie super stránky, tak mi napíšte na FB a ja ich do skupiny pridám.

Terézia Sabóová

Tento post bol pôvodne zverejnený na stránke: terezitablog.sk/islandofilia/v0.2 © Všetky práva vyhradené. Programoval a dizajnoval Adam Šánta, adam.santa@koge.sk, Erik Řehulka, erik.rehulka@koge.sk, 2019
Obsah © KOGE - cestovanie s geografmi, Mostová 31, Ružomberok, 2016