KOGE | Cestovanie s geografmi
Menu

Island je snom každého cestovateľa.  

Michal Kovačic, dňa 23. 10. 2019


Island

Vedeli ste, že Island je závislý od zahraničného obchodu (predovšetkým dovozu potravín, aj keď si časť vyprodukujú Islanďania sami).

V roku 930 bol na Islande vytvorený prvý parlament na svete, ktorý okrem krátkeho obdobia v 19. storočí existuje dodnes.

Veľmi dôležitý je rybolov.

Horúce pramene využívajú aj na vykurovanie.

Iba malá časť Islanďanov má priezviská (napr. Laxness, Laxdal, Kvaran...). Islandské meno sa obvykle skladá z krstného mena a patronyma. Deti majú patronymum utvorené väčšinou z krstného mena otca (niekedy matky) v genitíve s pridaním koncovky "son" pre synov alebo koncovky "dóttir" pre dcéry, napr. Guðmundur má dcéru Björk, čiže jej celé meno je Björk Guðmundsdóttir. Hlavným menom je krstné meno (mená) a v zoznamoch (napr. telefónnom) sú osoby zoradené podľa krstných mien.

V islandčine sa nepoužíva vykanie.

Za prehrešok považujú domáci vstup do verejných kúpeľov bez dôkladného osprchovania sa každého návštevníka. Verejné kúpaliská a kúpele sú vyhrievané geotermálnou energiou, ich prevádzka je preto ekonomicky výhodná a vstupné je len minimálne. V každej sprche je dostupné mydlo a do spoločných bazénov ste vpustení až po kompletnej a dôkladnej očiste celého tela bez plaviek.

Plníme Vaše cestovateľské sny! Cestujte s GEOGRAFMI - Cestujte s KOGE! www.koge.sk/islandv0.2 © Všetky práva vyhradené. Programoval a dizajnoval Adam Šánta, adam.santa@koge.sk, Erik Řehulka, erik.rehulka@koge.sk, 2019
Obsah © KOGE - cestovanie s geografmi, Mostová 31, Ružomberok, 2016